Marek Oramus – 25 dni do festiwalu

Marek Oramus, który odwiedza nasz festiwal od samego początku, to jeden z oryginalniejszych polskich pisarzy science fiction, publicysta, felietonista, krytyk. W ostatnich latach opublikował swój dorobek publicystyczny, a teraz przyszła pora na wydanie zebranych Powieści i opowiadań Marka Oramusa, bo tak się seria nazywa. Marek będzie mówił o swoim dorobku, który zbierze łącznie w 9 woluminach. Dla jednych to niewiele książek jak na ponad trzydzieści lat pracy twórczej, dla innych bardzo dużo. Bo Oramus nie pisze na siłę, wypowiada się tylko wtedy, gdy ma coś ważnego do przekazania i opowiedzenia swoim czytelnikom.

 

Fandom kubański – 26 dni do festiwalu

Wydawać by się mogło, że kubański model społeczny, będący fantastyką czystej wody, nie powinien wytworzyć zjawiska jak fantastyka naukowa i fandom fantastyki. Szymon Krawczyk (w zielonej koszulce) w trakcie swoich wojaży na piękną wyspę odnalazł tam fandom i opowie o swoich doświadczeniach. Pokaże książki, opisze autorów i spotkania klubowe. To będzie jedna z dwóch prelekcji o hiszpańskojęzycznej fantastyce.

Tytuł prelekcji: 1000 sposobów przyrządzania czerwonej fasoli oraz jak odkryłem fandom, który nie istnieje – Kuba a fantastyka

27 dni do festiwalu – Leszek Błaszkiewicz

Na festiwalu nie może zabraknąć nauki. Od ośmiu lat astronomię i gwiazdy przybliża nam dr Leszek Błaszkiewicz z UWM. Sława jego prelekcji, pełnych pasji i wiedzy, a także znajomości fantastyki, dotarła już daleko – zapraszany jest na Polcony, Pyrkony i Nordcony. Pisze do „SFinksa”, jego publikacje pojawiały się na łamach „Czasu fantastyki”.

W tym roku o mały włos Leszek nie dotarłby na festiwal, bo w tym terminie ma ważną konferencję we Włoszech. Okazało się jednak, że wraca w sobotę i kolejny raz uszczęśliwi nas prelekcją.

Jej temat: Kosmos widziany przez teleskop i Kosmos oczami fantastów.

Nowe sale na zamku – 28 dni do festiwalu

Na zamku nidzickim sporo zmian, także dla nas. Najważniejsza z nich – otrzymaliśmy możliwość skorzystania z dużego ciągu sal na parterze, po prawej stronie dziedzińca (do tej pory sale należały do hotelu). Tam będzie umiejscowiona recepcja festiwalowa, a także księgarnia oraz czytelnia.

Ten ciąg posiada kamienno-ceglane grube mury, przez co nawet w czerwcowe upalne dni jest tam przyjemnie chłodno. Księgarnia będzie miała obszerniejsze niż dotąd miejsce do zaprezentowania wszystkich książek. Po drugiej stronie recepcji Czytelnia – tutaj odbędą się niektóre spotkania wymagające rzutnika.

Sala Relax, w której dotąd funkcjonowała księgarnia, zostanie zajęta na działania grupy Wacom (o czym później) i na salon gier planszowych, których fanów na zamku przybywa. Planszówką ma się opiekować Beata Wierzbicka. Gry będzie można wypożyczyć i grać do woli.

Otwarcie i Przegląd filmowy jak dotąd – w sali Rycerskiej nad restauracją. W Galerii Pod Belką na poddaszu ciąg spotkań z naszymi znakomitymi gośćmi. Na podzamczu koncert i występy muzyczne, a pod zamkiem turniej łuczniczy. A dziedziniec i krużganki, nieodmiennie, służyć będzie do relaksu uczestników.

SAMSUNG TECHWIN DIGIMAX-340

Ognisko otwierające – 29 dni do festiwalu

The Beer Tasting odbędzie się w pierwszy dzień festiwalu, wieczorem, kiedy zmęczeni podróżą i pierwszym dniem na zamku, zakwaterujemy się w Kalborni i Hosterii. Tradycyjnie spotykamy się wtedy na ognisku i pieczonej kiełbasie, w miejscu biesiadnym w Kalborni. Pod wysokimi sosnami i gwiazdami. Kto chce, zażywa kąpieli w Dąbrowie Wielkiej, kto chce – odsypia podróż albo siedzi w kawiarni. Ale większość festiwalowiczów dobrze bawi się właśnie na ognisku.

To też plus naszego kameralnego festiwalu – wszyscy możemy bawić się wspólnie, nie ma tu sztucznych barier pomiędzy pisarzami i czytelnikami, goście zagraniczni nie są izolowani od fanów – wręcz przeciwnie, uczestniczą w zabawie.