Do festiwalu 31 DNI – Mirosław Piotr Jabłoński

Mirosław Piotr Jabłoński – polski pisarz science fiction, tłumacz, scenarzysta filmowy, dziennikarz i podróżnik.

W 1981 ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. Absolwent zaocznego Studium Scenariuszowego przy PWSFTiTV w Łodzi. Laureat twórczego Stypendium Miasta Krakowa w 1988 roku.

Jego debiutem w literaturze fantastycznonaukowej było opowiadanie „Drzewo genealogiczne” zamieszczone na łamach „Nurtu” (1978, nr 1). Drukował również w „Gazecie Krakowskiej”, „Problemach”, „Piśmie Literacko-Artystycznym”, „Fantastyce”, „Fenixie”.

Debiutem książkowym Jabłońskiego była powieść Kryptonim „Psima” (Iskry 1982) należąca do nurtu klasycznej fantastyki. Scenariusz filmu Piotra Szulkina Ga, ga. Chwała bohaterom zainspirowany był częściowo tą właśnie powieścią oraz filmem Twaróg Pier Paola Pasoliniego. Jako dziennikarz, Jabłoński pracował i współpracował z krakowską „Gazetą Towarzyską”, „Czasem Krakowskim”, „Gazetą Krakowską” oraz „Gazetą Wyborczą”, a obecnie głównie z nowojorskim „Nowym Dziennikiem”, w którym publikuje reportaże z podróży. Członek krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

W tym roku wznowiono w Solaris trzy pierwsze powieści MPJ: Kryptonim „Psima”, Nieśmiertelny z Oxa i Schron. Będzie okazja o tym porozmawiać.       

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *