Do festiwalu 28 DNI – Maja Lidia Kossakowska

Maja Lidia Kossakowska, właśc. Maja Lidia Korwin-Kossakowska-Grzędowicz (ur. 1972 w Warszawie) – polska autorka literatury fantasy.

Maja Lidia Kossakowska. Magister archeologii śródziemnomorskiej, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Liceum Sztuk Plastycznych (tytuł zawodowy plastyk – wystawiennik). Poza tym pracuje też jako dziennikarka, realizuje programy w TV i maluje obrazy. Jej wiersze – obok utworów ks. J. Twardowskiego, J. Tuwima czy W. Szymborskiej – złożyły się na poetycki komentarz do wystawy polskich artystów plastyków „Anioły” (Kopenhaga, 2006). Inne utwory poetyckie Kossakowskiej można odnaleźć w powieści Pan Lodowego Ogrodu i w numerze 114/2015 dwumiesięcznika „Poezja dzisiaj”.

Żona pisarza Jarosława Grzędowicza.

Debiutowała w 1997 roku opowiadaniem „Mucha” zamieszczonym na łamach czasopisma Fenix. W 2000 roku otrzymała Nagrodę Pisarzy SF – „Srebrny Glob” w kategorii opowiadanie roku za utwór „Beznogi tancerz”. W ciągu dwóch lat wyróżniona została czterema nominacjami do Nagrody im. Janusza Zajdla m.in. za opowiadania: „Sól na pastwiskach niebieskich”, „Schizma”, „Beznogi tancerz” i „Żarna niebios”. Mikropowieść pt. „Zwierciadło” znalazła się na trzeciej pozycji w rankingu czytelników „Sfinksa”.

Od lat jest stałym gościem naszego festiwalu. W tym roku będzie mówiła na temat: „Za siedmioma górami, za siedmioma morzami, czyli jak sobie wyobrażano w starożytności i średniowieczu egzotyczne zwierzęta, krainy oraz ich mieszkańców”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *