Goście XXIV Festiwalu

Lista gości festiwalu 24. jeszcze będzie się powiększała. Podajemy na stronie tylko autorów potwierdzonych. W kolejności alfabetycznej.

 

GOŚCIE HONOROWI

 

watsonIAN WATSON

Brytyjski autor science fiction. Aktualnie mieszka w Hiszpanii. Z racji tego, że rodzice wciąż podróżowali, mieszkał i chodził do szkół w wielu krajach – skłonność do podróży w nim pozostała, bywa na wielu konwentach w różnych częściach świata. Odwiedził także Polskę.

Jego pierwsza powieść, The Embedding, dostała nagrodę Apollo Prix w 1975. Napisał takie powieści jak: Miracle Visitors, God’s World, The Jonah Kit oraz The Flies of Memory i wiele zbiorów opowiadań. Pracował też nad scenariuszem do obrazu A.I. Sztuczna inteligencja. Napisał też serię o powieściach do serii gier Warhammer 40.000, Draco, Chaos Child a także Harlequin (wspólny tytuł The Inquisition War).

Był redaktorem naczelnym Foundation: The Review of Science Fiction. W Polsce znany z kilku powieści i bardzo sugestywnych opowiadań. W zeszłym roku Solaris wydało zbiór „Pamiętamy Babilon”, na Nidzicę przygotowujemy premierę – „Opowieść Trurla”.

 

marciaCRISTINA MACíA

Pisarka i redaktorka z Hiszpanii. Tłumaczka z języka angielskiego na hiszpański, m.in. dzieł Martina. Prywatnie żona Iana Watsona.

 

 

 

 

 

 

 

GOŚCIE ZAPROSZENI

baraniecki  MAREK BARANIECKI – pisarz. Autor fenomenalnej, słynnej powieści „Głowa Kasandry”.

 

 

 

 

 

 

 

200px-rafal_debskiRAFAŁ DĘBSKI

Pisarz fantasy, SF, powieści historycznych, wojennych, sensacyjnych oraz kryminalnych. Z wykształcenia i zawodu psycholog. Od czerwca 2009 do maja 2012 roku redaktor naczelny miesięcznika „Science Fiction, Fantasy i Horror”.

Na festiwalu nidzickim po raz pierwszy.

 

 

 

 

grzedowicz

JAROSŁAW GRZĘDOWICZ

Pisarz, redaktor, krytyk. Autor wielu opowiadań, stroniący przez wiele lat od dłuższej formy. Ale jak już napisał powieść, to 4-tomową: Pan Lodowego Ogrodu, która przyniosła mu wiele wyróżnień.

Laureat Zajdli i Sfinksów.

 

witold_jablonski  WITOLD JABŁOŃSKI

Pisarz, dziennikarz i publicysta. Tłumacz.

Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim, sekretarz Jerzego Andrzejewskiego, w latach 1995–1997 dziennikarz i recenzent teatralny Gazety Wyborczej oraz publicysta dodatku kulturalnego „Verte”.

Autor cyklów powieściowych Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer i Słowiańska apokalipsa.

 

jeczmykLECH JĘCZMYK

Charyzmatyczny nestor polskich fantastów. Krytyk, redaktor kultowych Kroków w nieznane, serii Fantastyka Przygoda czy Z kosmonautą. Felietonista i komentator. Swoje felietony zebrał w tomie Nowe średniowiecze. Opublikował też autobiografię Światło i dźwięk.

Na festiwalu nidzickim po raz dwudziesty drugi.

 

 

kossakowskaMAJA LIDIA KOSSAKOWSKA

Pisarka. Znana z cyklu Zastępy anielskie i Takeshi. Opublikowała kilkanaście opowiadań, laureatka nagród literackich. Miłośniczka mitologii dalekich ludów.

Laureatka Zajdli i Sfinksów.

 

 

 

 

majka PAWEŁ MAJKA – pisarz, autor Pokoju światów, dwóch tomów postapo z serii Metro 2033, powieści Berserk i kilkunastu opowiadań.

 

 

 

 

 

 

oramusowie

 

DOMINIKA ORAMUS

Profesor nadzwyczajny, wicedyrektor Instytutu Anglistyki UW. Autorka książek o fantastyce: Stacja kontroli chaosu; Grave New World; O pomieszaniu gatunków; Imiona Boga; Darwinowskie paradygmaty.

MAREK ORAMUS

Pisarz, krytyk, felietonista. Autor kilkudziesięciu opowiadań i kilku powieści. Najbardziej znane to Senni zwycięzcy, Arsenał, Dzień drogi do Meorii, Trzeci najazd Marsjan.

 

parowskiMACIEJ PAROWSKI

Popularyzator fantastyki, zwany swego czasu redaktorem wszystkich Polaków z racji sprawowania funkcji szefa działu literatury polskiej w mającym monopolistyczną pozycję na rynku miesięczniku „Fantastyka” i „Nowa Fantastyka”. Selekcjoner licznych antologii. Wreszcie scenarzysta komiksowy, krytyk, publicysta (opublikował 3 książki: Czas fantastyki; Z bandytą w windzie i Małpy Pana Boga) oraz pisarz. Jego powieść Burza, napisana w wiele lat po debiucie powieściowym, jaki było Twarzą ku ziemi, zebrała bardzo dobre recenzje i nagrody. Towarzyszy nidzickiej imprezie od samego początku.

 

pilipiulkANDRZEJ PILIPIUK

Niezwykle popularny wśród młodych Polaków pisarz i gawędziarz. Sławę i popularność przyniósł mu cykl o wiejskim hulace i egzorcyście – Jakubie Wędrowyczu. W dorobku Andrzej Pilipiuk ma jeszcze cykle:  Kuzynki Kruszewskie, Norweski dziennik, Oko jelenia oraz kilka zbiorów opowiadań iw wiele tomów o przygodach Pana Samochodzika.

 

 

wywiad-z-krzysztofem-piskorskim-_bc26133KRZYSZTOF PISKORSKI

Autor fantastyki, tłumacz i twórca gier fabularnych. Studiował archeologię oraz informatykę, pracował m.in. jako dziennikarz magazynu komputerowego „CHIP”.

Debiutował literacko w 2004 roku, na łamach „Nowej Fantastyki”, a rok wcześniej opublikował grę fabularną Władcy Losu wydaną w serii „Nowej Fali” przez wydawnictwo Portal. Publikował opowiadania w czasopismach „Science Fiction”, „Magazyn Fantastyczny” i „Nowa Fantastyka oraz artykuły w magazynach „Chip”, „Magia i Miecz” oraz „Portal”. Wielkie uznanie przyniosła mu powieść „Cienioryt”, za nią poszła znakomita „Czterdzieści i cztery”.

 

podlewskiMARCIN PODLEWSKI

Dziennikarz, autor. Opublikował paręnaście opowiadań w „Nowej Fantastyce” i antologiach. Wydawnictwo Truso wydało jego powieść Happy END, a Fabryka Słów space operę z cyklu „Głębia” – Skokowiec. Do festiwalu powinien ukazać się tom drugi – Powrót.

 

 

 

DSC00305a ANDRZEJ ZIMNIAK pisarz, publicysta, popularyzator nauki, autor wierszy i fraszek, miłośnik wędrówek po wulkanach. Promotor fantastyki, jeden z pomysłodawców Nagrody im. Jerzego Żuławskiego. W Nidzicy przedstawi sześciotomowy wybór swoich Dzieł. Tomy 5 i 6 będą miały premierę na festiwalu.

 

 

 

 

240px-cezary_zbierzchowski_1

 

CEZARY ZBIERZCHOWSKI

Pisarz, autor opowiadań i nowel fantastycznych. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Sierpcu (profil matematyczno-fizyczny) oraz Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego (praca magisterska z zakresu antropologii kultury). Pracuje w Warszawie, w firmie finansowej.

Debiutował w 2004 roku na łamach dwumiesięcznika Ubik. Laureat Sfinksa 2014 w kategorii Polska powieść roku za „Holocaust F”

 

elzbieta_zukowskaELŻBIETA ŻUKOWSKA

Pokolenie lat siedemdziesiątych, fascynatka literatury każdej. Zakochana w micie i mitologiach. W pracy badawczej skłania się obecnie ku wątkom słowiańskim we współczesnej fantastyce, ale zaczynała od szerszego spektrum, czego dowodem książka o mitologiach Andrzeja Sapkowskiego.

Publikuje artykuły w książkach monograficznych, wydaniach zbiorowych i pokonferencyjnych. Współpracuje stale z Czasem Fantastyki, gdzie ukazują się jej szkice o polskiej fantastyce i felietony filmowe.

Comments are closed