Goście XXV Festiwalu

LISTA FESTIWALOWYCH GOŚCI JEST WSTĘPNA – ZAPROSZENIA ZOSTAŁY ROZESŁANE i KAŻDY POTWIERDZONY AUTOR BĘDZIE TU ANONSOWANY

 

MAREK BARANIECKI
Autor kultowej „Głowy Kasandry”, jednaj z najważniejszych polskich powieści SF XX wieku.

LESZEK BŁASZKIEWICZ

Fizyk, astronom, amatorsko piszący fantastykę. Od dziesięciu lat wspaniale opowiada na festiwalu o astronomii. Jego prelekcje nidzickie i nocne obserwacje nieba przyniosły mu taką sławę, że jest dzisiaj bardzo chętnie zapraszany na wszystkie największe konwenty w Polsce. Leszku, pamiętaj, my byliśmy pierwsi 🙂

JAROSŁAW GRZĘDOWICZ

Autor Pana Lodowego Ogrodu, „Hel3” i ostatnio zbioru opowiadań „Azyl”.

MAREK S. HUBERATH

Pisarz, autor wyśmienitych opowiadań zebranych w kilku antologiach i zbiorach, a także powieści. Laureat wielu nagród literackich. Naukowiec – na festiwalu opowie o swojej ostatniej wyprawie naukowej na Antarktydę. Potrafi wspaniale opowiadać – zapraszamy już teraz na ten wykład.

JACEK INGLOT

Pisarz, krytyk. Autor Quietusa czy głośnej Polska 2.0.

MIROSŁAW PIOTR JABŁOŃSKI

Autor kilku powieści i zbiorów opowiadań. Wszystkie przypomniane ostatnio w serii wydawnictwa Solaris – Archiwum polskiej fantastyki. Ostatnio trzy – przygotowane specjalnie z okazji festiwalu: Kryptonim Psima, Nieśmiertelny z Oxa i Schron.

LECH JĘCZMYK

Redaktor, tłumacz, człowiek legenda polskiego światka fantastycznego. Nestor fantastów. Posłuchać jego gawęd (istna Szeherezada) można już tylko na naszym festiwalu.

KRZYSZTOF KOCHAŃSKI

Pisarz, autor kilkunastu książek. Ostatnia, Europa po deszczu, to zbiór The Best, wybrany specjalnie przez autora dla czytelników.

RAFAŁ KOSIK

Twórca głównie prozy kierowanej do czytelnika młodzieżowego, osiągające duże nakłady i filmowane; czasem jednak pisze dla czytelnika dorosłego – tak powstały powieści „Mars”, „Vertical”, „Kameleon” i w 2017 roku „Różaniec”.

MAJA LIDIA KOSSAKOWSKA

Pisarka fantasy i science fiction, specjalistka tematów anielskich i znawczyni egzotycznych mitologii.

 

ROBERT LETKIEWICZ

Muzyk i kompozytor muzyki filmowej i elektronicznej. Kilkukrotnie grał swoje kompozycje na festiwalu, nie może go zabraknąć na jubileuszu. Zapowiada specjalnie skomponowany program. Na zdjęciu koncert Roberta na dziedzińcu zamkowym.

TADEUSZ MESZKO

Autor, programista. Dawno, dawno temu jego opowiadanie „Pożeracz szarości” zdobyło nagrodę miesięcznika „Fantastyka” Teraz Tadeusz ma na swoim koncie kilka powieści i pozycji popularnonaukowych. Na festiwalu wystąpi jako część comba Bibliotekarium, prezentując swoją powieść Śmieciowi ludzie.

ARTUR NOWAKOWSKI

Historyk książki. Autor dziejów fanzinu  – Fanzin SF. Na festiwalu pokaże stare produkcje fanowskie, opowie o korzeniach faniznów i dlaczego już się ich nie wydaje.

DOMINIKA ORAMUS

Profesor nadzwyczajny UW, autorka książek o fantastyce: „Stacja kontroli chaosu”, „Darwinowskie paradygmaty”, „Grave New World”, „O pomieszaniu gatunków”, „Imiona Boga”.

MAREK ORAMUS

Jedna z najważniejszych postaci w polskiej fantastyce socjologicznej, redaktor i krytyk. Opublikował dziewięć książek fantastycznych i pięć o fantastyce. Na festiwal szykuje kolejne tytuły.

ANDRZEJ PILIPIUK

Idol młodego pokolenia za dziesiątki książek i setek opowiadań, uwielbiany za stworzenie postaci Jakuba Wędrowycza, twórca tetralogii o kuzynkach Kruszewskich, serii Norweski dziennik i Oko jelenia.

MARCIN PODLEWSKI

Autor space oper z serii Głębia. Do trzech opublikowanych dotąd tomów, tuż przed festiwalem dołączy czwarty tom.

 

MARCIN PRZYBYŁEK

Twórca Gamedeca (zbiór opowiadań i kilku powieści), a ostatnio znany z fantastyki narodowościowej – dwóch tomów „Orła Białego”.

WOJTEK SEDEŃKO

Siła sprawcza nidzickiego festiwalu tym razem w roli autora. Na festiwal ukaże się jego książka krytyczna Pejzaże z gwiazdami – wybór esejów, szkiców i wywiadów z bogatego dorobku Wojtka.

CEZARY ZBIERZCHOWSKI

Autor zaledwie dwóch książek, jednej powieści i zbioru opowiadań, spotkać jego teksty można w znaczących antologiach, jak choćby „Przedmurze”. Pisuje rzadko, ale wytrawnie i każdy tekst jest szeroko omawiany.

MAREK ŻELKOWSKI

Pisarz, wydawca, autor wywiadów z „zapomnianymi” autorami polskiej fantastyki – Lista nieobecnych. Poprowadzi spotkanie z Wiktorem Żwikiewiczem, a także Bibliotekarium – spotkanie z młodymi twórcami.

ELŻBIETA ŻUKOWSKA

Fascynatka literatury każdej. Zakochana w micie i mitologiach. W pracy badawczej skłania się obecnie ku wątkom słowiańskim we współczesnej fantastyce, ale zaczynała od szerszego spektrum, czego dowodem książka o mitologiach Andrzeja Sapkowskiego. Publikuje artykuły w książkach monograficznych, wydaniach zbiorowych i pokonferencyjnych. Jej zeszłoroczne wykłady bardzo się naszej publiczności podobały.

fot. A.Janowska

WIKTOR ŻWIKIEWICZ

Legendarna postać polskiego fandomu, twórca niepokorny i o niepowtarzalnym stylu. Autor „Imago”, „Appendix Solariana”, „Maszyny”, „Drugiej jesieni”, „Delirium w Tharsys”.