Do festiwalu 20 DNI – Andrzej Pilipiuk

Andrzej Tomasz Pilipiuk polski autor, ur. 20 marca 1974 roku. Urodzony w Warszawie. Dzieciństwo spędzał na Szmulkach. Swoją pierwszą szkołę – podstawówkę nr 126 przy ul Otwockiej oraz okolicę – sportretował kilkakrotnie m.in. w powieści Norweski Dziennik, opowiadaniach „Hela”, „Vlana”, „Grucha” i „Piórko w żywopłocie”. Obraz szkoły w jego prozie kreślony jest grubą czarną krechą. W pobliżu danego miejsca zamieszkania przy ul. Kawęczyńskiej i w fabryce „Drucianka” rozgrywa się akcja licznych opowiadań ze zbioru Wampir z M3.

Wakacje często spędzał u Dziadków w Wojsławicach (ówczesne województwo Chełmskie), co znalazło odbicie w powieści Norweski Dziennik, oraz w licznych opowiadaniach z cyklu o Jakubie Wędrowyczu”.

Uczęszczał też do szkoły podstawowej nr 49 i do liceum nr 50 w Warszawie – jednak pobyt w tych placówkach był przeżyciem skrajnie traumatycznym i został wyparty ze świadomości do tego stopnia, że nie zaowocował w postaci utworów literackich. Autor znany jest z obsesyjnej nienawiści do instytucji szkoły, nauczycieli i systemu oświaty. Po zdaniu matury, w latach 1993-1999 studiował archeologię na Uniwersytecie Warszawskim. W trakcie studiów uczęszczał m.in. na zajęcia profesora Jerzego Kruppe’ poświęcone archeologii późnego średniowiecza i czasów nowożytnych, które pozwoliły zdobyć szeroką interdyscyplinarną wiedzę i poznać metody dekodowania przeszłości, co po latach zaowocowało w powieści „Operacja Dzień Wskrzeszenia” oraz w cyklu „Oko Jelenia”. Praktyki wykopaliskowe, szczególnie dwukrotny pobyt w Płocku i badania pod kierownictwem mgr. A. Gołembnika, pozwoliły poznać blaski i cienie pracy archeologa. Wykorzystał te doświadczenia w praktyce. Na wykopaliskach rozgrywa się akcja kilku opowiadań. M.in. „Czytając w ziemi”.

Studia zakończył uzyskaniem tytułu magistra, jednak nie znalazł pracy w zawodzie, a zmiana przepisów uniemożliwiła mu założenie własnej firmy archeologicznej. Zniechęcony i rozczarowany życiem akademickim porzucił myśl o pisaniu doktoratu z historii techniki; obecnie nie planuje kontynuacji kariery naukowej. Zdobyte informacje i umiejętności wykorzystuje przy pracy literackiej.

Temat wystąpienia: Lądy nieistniejące i inne przygody z kartografią

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.