Goście XXVI Festiwalu

LISTA PRELEGENTÓW I WYKŁADOWCÓW

MAREK BARANIECKI

Pisarz, który nie publikuje dziś dużo, ale w naszej pamięci Głowa Kasandry czy „Karlgoro godz. 18.00” pozostaną ulubionymi przez czytelników utworami polskiej science fiction.

BARTEK BIEDRZYCKI

Pisarz, autor opowiadań i powieści, scenarzysta i wydawca komiksów, redaktor naczelny „Fenixa Antologii”. Na festiwalu po raz pierwszy. Będzie mówił o swojej twórczości, ale i o Fenixie. Razem z synem, Brunem, poprowadzi warsztaty dla graczy.

LESZEK BŁASZKIEWICZ

Leszek Błaszkiewicz – dobry duch festiwalu, zawsze chętny do pomocy, we wspaniały sposób popularyzuje nauki fizyczne i astronomię, zasypując rów między science a fiction. Pisuje opowiadania, wciąż jeszcze do szuflady, ale może kiedyś…

Studia astronomiczne w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu ukończył w 1995 roku. Doktorat nauk fizycznych uzyskał w Centrum Astronomii UMK w roku 2001, w specjalności radioastronomia.

Od 2002 roku mieszka i pracuje w Olsztynie. Zatrudniony jest jako adiunkt w Katedrze Fizyki Relatywistycznej przy Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz dodatkowo jako specjalista-astronom w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym.

Naukowo zajmuje sie badaniem emisji maserowej w otoczkach gwiazdowych oraz obszarach powstawania gwiazd, pulsarów, a także pogodą kosmiczną. Jest autorem kilku liczących sie publikacji oraz monografii „Masery Kosmiczne”. Odkrycia nowych źródeł promieniowania maserowego zostały docenione w 2005 roku,kiedy otrzymał Nagrodę Miasta Krakowa im. Mikołaja Kopernika wręczaną (co pięć lat) przez Polską Akademię Umiejętności.

JAROSŁAW GRZĘDOWICZ

Jarosław Jeremiasz Grzędowicz to uczestnik pierwszego festiwalu w 1994 roku i wielu, wielu następnych. Autor i krytyk, przez lata prowadził „Fenixa”. Autor wyśmienitych opowiadań, tetralogii „Pan Lodowego Ogrodu”, laureat wielu nagród literackich.

MAREK S. HUBERATH

Jeden z najciekawszych polskich autorów fantastyki. Z racji pracy naukowej pisze i publikuje niewiele, ale zawsze są to teksty znaczące i szeroko komentowane. Huberathowa fantastyka to proza zaangażowana, problemowa SF. Porwał wszystkich kilkoma opowiadaniami, m.in. „Kara większa”, po nich poszły powieści Gniazdo światów, Miasta pod Skałą, Vatran Auraio, Portal zdobiony posągami.

LECH JĘCZMYK

Trudno sobie wyobrazić nasz festiwal bez udziału nestora polskich fantastów, wydawcy, redaktora i wytrawnego tłumacza – Lecha Jęczmyka. Nasz konwent to ostatnia impreza fanowska, na którą przyjeżdża. I chociaż zapowiedział już parę razy, że to ostatni raz – w tym roku znowu się zapowiedział. Selekcjoner antologii Kroki w nieznane i Rakietowe szlaki, tłumacz Dicka, Le Guin czy Vonneguta.

WOJCIECH KAJTOCH

Filolog, prasoznawca, krytyk literacki. W latach 1976-1980 studiował polonistykę w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Magisterium uzyskał za (opublikowaną w 1983 roku, po latach wznowioną w wersji książkowej) pracę Władysława Terleckiego trylogia o powstaniu styczniowym; w 1987 r. ukończył dwuletnie Wyższe Kursy Literackie przy Instytucie Literackim im. Gorkiego w Moskwie; w 1991 r. obronił na rusycystyce Uniwersytetu Warszawskiego doktorat w zakresie nauk humanistycznych (rozprawa: „Twórczość Arkadija i Borisa Strugackich”). W 2009 za pracę „Językowe obrazy świata i człowieka w prasie młodzieżowej i alternatywnej” uzyskał w Instytucie Języka Polskiego PAN w Krakowie stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa. Autor m.in. monografii „Bracia Strugaccy” i „Szkice o fantastyce”.

MARTA KŁADŹ-KOCOT

Marta Kładź-Kocot – doktor nauk humanistycznych, autorka dwutomowej powieści fantasy „Noc kota, dzień sowy” oraz książki „Dwa bieguny mitopoetyki. Archetypowe narracje w twórczości J.R.R. Tolkiena i Stanisława Lema”. Pisuje również artykuły naukowe o fantastyce i mitach, opowiadania oraz teksty publicystyczne. Uzależniona od czytania, okularów przeciwsłonecznych, dobrej kawy, zadawania tekstom nietypowych pytań i wewnętrznego sarkastycznego komentatora rzeczywistości. Lubi zapomniane słowa i dziwaczne teorie.

MAJA LIDIA KOSSAKOWSKA

Maja Kossakowska to jedna z najpopularniejszych polskich pisarek fantasy, nie stroniąca od science fiction czy literatury z pogranicza grozy. Autorka znakomitych opowiadań i powieści. Laureatka Sfinksów, Zajdlów.

PAWEŁ MAJKA

Pisarz, autor powieści Niebiańskie pastwiska, Berserk, dylogii Pokój światów i Wojny przestrzeni, dwóch powieści w uniwersum Metro 2033 oraz kilkunastu opowiadań.

TADEUSZ MESZKO

Operator filmowy, grafik komputerowy, pisarz. Studiował na kierunku operatorskim (Realizacja obrazu telewizyjno-filmowego) na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Montażysta filmowy, fotograf w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu. Specjalista od komputerowego składu publikacji DTP (programy Adobe, Page Maker, PhotoShop, In Design, Corel Draw, 3DStudio). Autor powieści „J. H. W. H. (2000) oraz dwutomowej „2012: Gniew Ojca” (2009 i 2010) a także zbioru opowiadań „Tryptyk bez kolorów” (2000). Członek bydgoskiej grupy literackiej GLEJT.

ANDRZEJ PILIPIUK

Andrzej Tomasz Pilipiuk polski autor, ur. w Warszawie. Dzieciństwo spędzał na Szmulkach. Swoją pierwszą szkołę – podstawówkę nr 126 przy ul Otwockiej oraz okolicę – sportretował kilkakrotnie m.in. w powieści Norweski dziennik, opowiadaniach „Hela”, „Vlana”, „Grucha” i „Piórko w żywopłocie”.

Obraz szkoły w jego prozie kreślony jest grubą czarną krechą. W pobliżu danego miejsca zamieszkania przy ul. Kawęczyńskiej i w fabryce „Drucianka” rozgrywa się akcja licznych opowiadań ze zbioru Wampir z M3. Wakacje często spędzał u Dziadków w Wojsławicach (ówczesne województwo chełmskie), co znalazło odbicie w licznych opowiadaniach z cyklu o Jakubie Wędrowyczu.

MACIEJ PAROWSKI

Polski pisarz, krytyk i redaktor fantastyki naukowej.

Ukończył wydział elektryczny Politechniki Warszawskiej. Od 1974 dziennikarz: początkowo felietonista, kierownik działu kulturalnego, potem sekretarz redakcji i redaktor naczelny (1981) tygodnika studenckiego „Politechnik”. Od 1977 kierownik działu krytyki i nauki, od 1979 publicysta tygodnika „Razem”. Począwszy od 1968 zamieszczał opowiadania i felietony w „Życiu Warszawy”, „Na Przełaj”, „Kulturze”, „Ekranie” i „Polityce”. Od 1982 kierownik działu literatury polskiej w miesięczniku „Fantastyka” (później „Nowa Fantastyka”), od 1992 do 2003 również jego redaktor naczelny.
Autor krytycznych: Czas fantastyki; Z bandytą w windzie; Małpy Pana Boga (vol.1-3), Kukułka na koniu trojańskim. W tym roku ukaże się jego Alfabet polskich autorów fantastyki.

TOMASZ PINDEL

Tłumacz literatury hiszpańskojęzycznej, pracownik naukowy UJ Uniwersytetu Jagiellońskiego (Katedra Ameryki Łacińskiej w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych).

Razem z Szymonem Kloską prowadzi program Piątka z literatury w RMF Classic. Nagrodzony przez polski oddział Instytutu Cervantesa za przekład „Noc jest dziewicą” Jaime Bayly’ego. Autor biografii Mario Vargas Llosa i  Zjawy, szaleństwo i śmierć: fantastyka i realizm magiczny w literaturze hispanoamerykańskiej. Przygotowuje książkę i Fandomie Polskim, jako zjawisku społecznym.

DOMINIKA ORAMUS

prof. UW dr hab. Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizuje się we współczesnej prozie brytyjskiej (powieść brytyjska post-1970, krótkie opowiadanie brytyjskie post-1970), twórczości pisarzy dwudziestowiecznych (James Joyce, John Fowles, Angela Carter, J.G. Ballard, Kurt Vonnegut, Stanisław Lem), poetyce postmodernizmu (metafikcja, historiograficzna metafikcja, motywy kultury popularnej we współczesnej prozie) oraz w science fiction.

Ze szczególnym uwzględnieniem utopii i dystopii dwudziestowiecznych, Nowej Fali w Wielkiej Brytanii, amerykańskiej Nowej Fali, cyberpunku i związków science fiction z literaturą grozy.
Opublikowała kilka książek, m.in.: Stacja kontroli chaosu, pracę habilitacyjną na temat Ballarda w 2007 roku (w jęz. angielskim), O pomieszaniu gatunków w 2010 i Imiona Boga w 2011.

MAREK ORAMUS

Pisarz fantastyki i publicysta. W 1975 ukończył studia na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Śląskiej, następnie Pomagisterskie Studium Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim w 1977.

Od 1972 roku współpracował z gliwickim oddziałem „Tygodnika Studenckiego Politechnik”. Był też zastępcą redaktora naczelnego „itd”. W latach 1983-1986 prowadził dział recenzji w „Przeglądzie Technicznym”, za co otrzymał nagrodę „Fantastyki”. Autor cyklu felietonów Piąte piwo, drukowanych od 1990, pierwotnie na łamach „Fenixa”, później „Nowej Fantastyki”. 55 z nich ukazało się w książce Rozmyślania nad tlenem. Cykl kontynuowany jest w reaktywowanym magazynie Fenix Antologia”. Autor wyboru opowiadań polskich pisarzy SF Bunt robotów (Gorzowski Klub Miłośników Fantastyki Naukowej 1981). Członek World SF.
Powieści: Senni zwycięzcy, Arsenał, Dzień drogi do Meorii, Święto śmiechu, Trzeci najazd Marsjan, Kankan na wulkanie.

MARCIN PODLEWSKI

Pisarz, autor space opery Głębia, która ukazała się w czterech tomach. Ostatnio uwagę skierował na fantasy, pisząc „Księgę zepsucia” (2019).

PRZEMYSŁAW RUDŹ

Przemysław Mieszko Rudź – kompozytor i wykonawca muzyki elektronicznej, popularyzator astronomii, autor książek i przewodników. Z wykształcenia geograf klimatolog. W swojej twórczości artystycznej nawiązuje do dokonań słynnej szkoły berlińskiej, wzbogacając ją elementami harmonii rocka progresywnego.

CEZARY ZBIERZCHOWSKI

Pisarz, autor opowiadań zebranych w Requiem dla lalek, powieści Holokaust F oraz zapowiadanej na wakacje Dystortion.

Pisze długo – praca zawodowa zabiera mu wiele czasu – ale to co się ukazuje jest dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Jego wizje całkiem nieodległej rzeczywistości są jak dynamit dla umysłów tych, co uważają, że przyszłość jest różowa.

MAREK ŻELKOWSKI

Pisarz, miłośnik fantastyki. Dziennikarz i scenarzysta. Autor wielu wywiadów z polskimi pisarzami sf XX wieku pt. „Lista nieobecnych”. Obecnie związany z Bibliotekarium.

ELŻBIETA ŻUKOWSKA

Elżbieta Żukowska- autorka i animatorka, z pasją do dzielenia się swoją wiedzą i zarażania innych miłością do literatury, filmu i komiksu. Od kilkunastu lat kreuje i realizuje projekty kulturalne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Autorka „Mitologii Andrzeja Sapkowskiego” (2011), komiksów o Gdyni („Miasto z widokiem” 2014, „Kapitan Wrona” 2016), komiksów historycznych („Jaskółka” 2018) i serii dla dzieci „Borka i Sambor” (2017-2019).  Redaktorka, literaturoznawczyni, mentorka.

Fascynatka literatury każdej. Zakochana w micie i mitologiach. W pracy badawczej skłania się obecnie ku wątkom słowiańskim we współczesnej fantastyce, ale zaczynała od szerszego spektrum, czego dowodem książka o mitologiach Andrzeja Sapkowskiego. Publikuje artykuły w książkach monograficznych, wydaniach zbiorowych i pokonferencyjnych. Jej zeszłoroczne wykłady bardzo się naszej publiczności podobały.