Goście XXVI Festiwalu

WSTĘPNA LISTA FESTIWALOWYCH GOŚCI

MAREK BARANIECKI

Pisarz, który nie publikuje dziś dużo, ale w naszej pamięci Głowa Kasandry czy „Karlgoro godz. 18.00” pozostaną ulubionymi utworami polskiej science fiction.

BARTEK BIEDRZYCKI

Pisarz, autor opowiadań i powieści, scenarzysta i wydawca komiksów, redaktor naczelny „Fenixa Antologii”. Na festiwalu po raz pierwszy.

RAFAŁ DĘBSKI

Polski pisarz fantasy, SF, powieści historycznych, wojennych, sensacyjnych oraz kryminalnych. Z wykształcenia i zawodu psycholog. Od czerwca 2009 do maja 2012 roku redaktor naczelny miesięcznika „Science Fiction, Fantasy i Horror”.

Debiutował w „Nowej Fantastyce” opowiadaniem „Siódmy liść”. Jego teksty pojawiały się w „Fenixie”, „Magii i Mieczu” i „Science Fiction, Fantasy i Horror”. Współpracował z „Gazetą Rycerską” i pismami kobiecymi. Za powieść Czarny Pergamin otrzymał nagrodę Nautilus w 2007 roku, rok później tę samą nagrodę w kategorii opowiadania za „Gwiazdozbiór kata”. Ponadto opublikował cykl kryminałów, których główną postacią jest komisarz Michał Wroński, napisał też powieść dziejącą się podczas konfliktu rosyjsko-czeczeńskiego.
Rafał Dębski przekłada też fantastykę z języka rosyjskiego.

MAREK S. HUBERATH

Jeden z najciekawszych polskich autorów fantastyki. Z racji pracy naukowej pisze i publikuje niewiele, ale zawsze są to teksty znaczące i szeroko komentowane. Huberathowa fantastyka to proza zaangażowana, problemowa SF. Porwał wszystkich kilkoma opowiadaniami, m.in. „Kara większa”, po nich poszły powieści Gniazdo światów, Miasta pod Skałą, Vatran Auraio, Portal zdobiony posągami.

LECH JĘCZMYK

Trudno sobie wyobrazić nasz festiwal bez udziału nestora polskich fantastów, wydawcy, redaktora i wytrawnego tłumacza – Lecha Jęczmyka. Nasz konwent to ostatnia impreza fanowska, na którą przyjeżdża. I chociaż zapowiedział już parę razy, że to ostatni raz – w tym roku znowu się zapowiedział. Selekcjoner antologii Kroki w nieznane i Rakietowe szlaki, tłumacz Dicka, Le Guin czy Vonneguta.

PAWEŁ MAJKA

Pisarz, autor powieści Niebiańskie pastwiska, Berserk, dylogii Pokój światów i Wojny przestrzeni, dwóch powieści w uniwersum Metro 2033 oraz kilkunastu opowiadań.

ANDRZEJ PILIPIUK

Andrzej Tomasz Pilipiuk polski autor, ur. w Warszawie. Dzieciństwo spędzał na Szmulkach. Swoją pierwszą szkołę – podstawówkę nr 126 przy ul Otwockiej oraz okolicę – sportretował kilkakrotnie m.in. w powieści Norweski dziennik, opowiadaniach „Hela”, „Vlana”, „Grucha” i „Piórko w żywopłocie”.

Obraz szkoły w jego prozie kreślony jest grubą czarną krechą. W pobliżu danego miejsca zamieszkania przy ul. Kawęczyńskiej i w fabryce „Drucianka” rozgrywa się akcja licznych opowiadań ze zbioru Wampir z M3. Wakacje często spędzał u Dziadków w Wojsławicach (ówczesne województwo chełmskie), co znalazło odbicie w licznych opowiadaniach z cyklu o Jakubie Wędrowyczu.

MACIEJ PAROWSKI

Polski pisarz, krytyk i redaktor fantastyki naukowej.

Ukończył wydział elektryczny Politechniki Warszawskiej. Od 1974 dziennikarz: początkowo felietonista, kierownik działu kulturalnego, potem sekretarz redakcji i redaktor naczelny (1981) tygodnika studenckiego „Politechnik”. Od 1977 kierownik działu krytyki i nauki, od 1979 publicysta tygodnika „Razem”. Począwszy od 1968 zamieszczał opowiadania i felietony w „Życiu Warszawy”, „Na Przełaj”, „Kulturze”, „Ekranie” i „Polityce”. Od 1982 kierownik działu literatury polskiej w miesięczniku „Fantastyka” (później „Nowa Fantastyka”), od 1992 do 2003 również jego redaktor naczelny.
Autor krytycznych: Czas fantastyki; Z bandytą w windzie; Małpy Pana Boga (vol.1-3), Kukułka na koniu trojańskim. W tym roku ukaże się jego Alfabet polskich autorów fantastyki.

TOMASZ PINDEL

Tłumacz literatury hiszpańskojęzycznej, pracownik naukowy UJ Uniwersytetu Jagiellońskiego (Katedra Ameryki Łacińskiej w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych).

Razem z Szymonem Kloską prowadzi program Piątka z literatury w RMF Classic. Nagrodzony przez polski oddział Instytutu Cervantesa za przekład „Noc jest dziewicą” Jaime Bayly’ego. Autor biografii Mario Vargas Llosa i  Zjawy, szaleństwo i śmierć: fantastyka i realizm magiczny w literaturze hispanoamerykańskiej. Przygotowuje książkę i Fandomie Polskim, jako zjawisku społecznym.

DOMINIKA ORAMUS

prof. UW dr hab. Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizuje się we współczesnej prozie brytyjskiej (powieść brytyjska post-1970, krótkie opowiadanie brytyjskie post-1970), twórczości pisarzy dwudziestowiecznych (James Joyce, John Fowles, Angela Carter, J.G. Ballard, Kurt Vonnegut, Stanisław Lem), poetyce postmodernizmu (metafikcja, historiograficzna metafikcja, motywy kultury popularnej we współczesnej prozie) oraz w science fiction.

Ze szczególnym uwzględnieniem utopii i dystopii dwudziestowiecznych, Nowej Fali w Wielkiej Brytanii, amerykańskiej Nowej Fali, cyberpunku i związków science fiction z literaturą grozy.
Opublikowała kilka książek, m.in.: Stacja kontroli chaosu, pracę habilitacyjną na temat Ballarda w 2007 roku (w jęz. angielskim), O pomieszaniu gatunków w 2010 i Imiona Boga w 2011.

MAREK ORAMUS

Pisarz fantastyki i publicysta. W 1975 ukończył studia na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Śląskiej, następnie Pomagisterskie Studium Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim w 1977.

Od 1972 roku współpracował z gliwickim oddziałem „Tygodnika Studenckiego Politechnik”. Był też zastępcą redaktora naczelnego „itd”. W latach 1983-1986 prowadził dział recenzji w „Przeglądzie Technicznym”, za co otrzymał nagrodę „Fantastyki”. Autor cyklu felietonów Piąte piwo, drukowanych od 1990, pierwotnie na łamach „Fenixa”, później „Nowej Fantastyki”. 55 z nich ukazało się w książce Rozmyślania nad tlenem. Cykl kontynuowany jest w reaktywowanym magazynie Fenix Antologia”. Autor wyboru opowiadań polskich pisarzy SF Bunt robotów (Gorzowski Klub Miłośników Fantastyki Naukowej 1981). Członek World SF.
Powieści: Senni zwycięzcy, Arsenał, Dzień drogi do Meorii, Święto śmiechu, Trzeci najazd Marsjan, Kankan na wulkanie.

MARCIN PODLEWSKI

Pisarz, autor space opery Głębia, która ukazała się w czterech tomach.

MARTYNA RADUCHOWSKA

Polska autorka fantasy, urodzona w 1987 roku we Wrocławiu. Absolwentka psychologii i kryminologii (Uniwersytet Walijski) oraz neurobiologii poznawczej (Uniwersytet w Yorku).

Autorka dylogii o medium Idzie Brzezińskiej (Szamanka od umarlaków i Demon luster) oraz cyklu cyberpunkowego Czarne światła (Łzy Mai, Spektrum). Na festiwalu po raz pierwszy.

PRZEMYSŁAW RUDŹ

Przemysław Mieszko Rudź – kompozytor i wykonawca muzyki elektronicznej, popularyzator astronomii, autor książek i przewodników. Z wykształcenia geograf klimatolog. W swojej twórczości artystycznej nawiązuje do dokonań słynnej szkoły berlińskiej, wzbogacając ją elementami harmonii rocka progresywnego.

CEZARY ZBIERZCHOWSKI

Pisarz, autor opowiadań zebranych w Requiem dla lalek, powieści Holokaust F oraz zapowiadanej na wakacje Dystortion.

Pisze długo – praca zawodowa zabiera mu wiele czasu – ale to co się ukazuje jest dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Jego wizje całkiem nieodległej rzeczywistości są jak dynamit dla umysłów tych, co uważają, że przyszłość jest różowa.

ELŻBIETA ŻUKOWSKA

Literaturoznawczyni, scenarzystka komiksowa, animatorka projektów kulturalnych. W pracy badawczej zajmuje się mitem słowiańskim oraz monomitem w narracyjnych strukturach literackich i filmowych.

Fascynatka literatury każdej. Zakochana w micie i mitologiach. W pracy badawczej skłania się obecnie ku wątkom słowiańskim we współczesnej fantastyce, ale zaczynała od szerszego spektrum, czego dowodem książka o mitologiach Andrzeja Sapkowskiego. Publikuje artykuły w książkach monograficznych, wydaniach zbiorowych i pokonferencyjnych. Jej zeszłoroczne wykłady bardzo się naszej publiczności podobały.